Domača mačka (Felis catus) je med najbolj priljubljenimi in pogostimi družabnimi živalmi. Njena udomačitev sega 9.000 let nazaj in od takrat se je razširila na vse kontinente z izjemo Antarktike.
Kljub naši naklonjenosti in ljubezni do domačih mačk je prav, da jim omejimo prosto iskanje hrane in predvsem lov izven doma. Izsledki nedavne raziskave, objavljene v prestižni znanstveni reviji Nature Communications, namreč potrjujejo, da je vpliv domačih mačk na biodiverziteto izrazit.
V tej raziskavi, kjer so znanstveniki prvič združili podatke o plenjenju domačih mačk na globalni ravni, je bilo ugotovljeno, da se te prehranjujejo z več kot 2.000 vrstami organizmov, med katerimi je več sto takih vrst, ki so uradno prepoznane kot ogrožene.
V globalnem smislu domače mačke dokazano plenijo 981 vrst ptic, 463 vrst plazilcev, 431 vrst sesalcev, 119 vrst žuželk in 57 vrst dvoživk.
Pomemben korak k ohranjanju pestrosti prostoživečih živalskih vrst lahko storimo v neposredni okolici našega doma, če poskrbimo, da domače mačke nimajo dostopa do ptičjih gnezdilnic in krmilnic.
Obširnejši prispevek o vplivu domačih mačk na naravo si lahko preberete tukaj.