17. 10. 2023
Kako pravilno nabiramo gobe?
- Gobe vselej nabiramo v zračno embalažo, ki omogoča širjenje trosov.
- Zadostno število trosov v okolici zagotavlja osnovo za obstoj številnih vrst gliv in njihovih populacij. Zato vselej pustimo nekaj gob na rastišču.
- Priporočljivo je, da gobe nabiramo tako, da gobo nežno zavrtimo, nežno dvignemo in zasujemo morebitno jamico, ki je nastala. Na tak način obvarujemo podgobje gliv pred izsušitvijo.
- Nabiramo samo tiste gobe, ki imajo prisotne vse dele, pomembne za njihovo natančno določitev.
- Gobe v gozdovih ne rastejo le za nas, temveč predstavljajo pomemben delež v prehrani številnih gozdnih živali. Pri nabiranju bodimo obzirni.
- Gobe vselej grobo očistimo že na njihovem rastišču.
- Gobe, kot razmnoževalni del gliv, imajo v različnih ekosistemih (gozd, travnik, pašnik, mokrišče,...) izjemno pomembno vlogo. Lastni vrednosti elementov narave in naši možnosti njihovega občudovanja dajmo prednost pred njenim izkoriščanjem.
- Posameznik sme dnevno nabrati dva kilograma gob in dodatno tudi eno gobo poljubne teže.
- Ne nabiramo 41 vrst gob, ki so zavarovane po Uredbi in 111 vrst, ki so glede na status ogroženosti uvrščene v Rdeči seznam ogroženih vrst gliv.
- Gobe naj bodo v kulinariki uporabljene predvsem kot začimbe. Ker gobe veljajo za težko prebavljive, jih pred uporabo zrežimo na čim manjše kose.
- Pri nabiranju gob naj nas vodita zmernost in pripravljenost, da tudi prihodnjim rodovom omogočimo občudovanje lepot narave, tako kot smo jih deležni mi.