Danes praznujemo Svetovni dan prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst ( ang. World Wildlife Day). Letošnji poteka pod sloganom: »Ohranjajmo ključne vrste za obnovo ekosistemov«.
Svetovni dan prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst obeležujemo 3. marca, saj je bila na ta dan leta 1973 podpisana Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskim vrstami (t.i. CITES konvencija).
Svetovni dan prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst je namenjen osveščanju o pomenu pestrosti živih bitij in prednostih, ki nam jih ta pestrost zagotavlja. Pri njihovem ohranjanju se srečujemo s številnimi izzivi med katerimi je ključna izguba habitatov oz. življenjski prostorov zaradi številnih netrajnostnih človekovih aktivnosti.
- Ljudje v zadnjih petdesetih letih spreminjamo ekosisteme bolj in hitreje kot kadar koli doslej. To se odraža v nepovratni izgubi biotske pestrosti.
- Izboljšanje stanja ekosistemov je možno le ob znatni spremembi našega delovanja in odnosa do narave.
Mokrišča sodijo med bolj ogrožena življenjska okolja. Od zadnjih 50 letih se je njihova površina v svetovnem merilu zmanjšala za 35 %. Podatki kažejo, da vsaki tretji sladkovodni vrsti in vsaki četrtini mokriščni vrsti grozi izumrtje zaradi uničevanja teh ekosistemov.
Če se boste danes podali na sprehod v naravo, v bližnji gozd ali park, postojte in prisluhnite naravi, ki se prebuja. Vsak od nas lahko prispeva kamenček v mozaik skrbi za naš boljši skupni jutri.
Več informacij: